Grupy robocze w 2 fazie Wikimedia 2030: zgłoś się, namów innych

Nieobecni nie mają racji – szczególnie wtedy, kiedy sami rezygnują z obecności. Nieznajomość reguł gry szkodzi – a reguły gry zaraz będą ustalane. Mamy okazję, żeby dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany, zanim te wejdą w życie. Ta okazja nazywa się: 135 wolnych miejsc w grupach roboczych.

i_want_you_for_u-s-_army_3b48465u_edit

Żeby nie wydłużać nagłówka ponad miarę, posłużyłem się pojęciem Wikimedia 2030. Pełny tytuł brzmiałby: Grupy robocze w 2 fazie ustalania strategii ruchu Wikimedia 2017–2030.

Znaczenie fazy 1 (2017 r.) dla procesu ustalania strategii

Pierwsza faza, która miała miejsce w 2017, była pomocnicza, wstępna. Służyła „rozpoznaniu terenu” i wytworzeniu materiałów potrzebnych w dalszych pracach. Z perspektywy roboczej, wszystkie dyskusje, które toczyliśmy, wszystkie raporty, które opracowano na koniec, są jedynie dokumentacją potrzebną do fazy 2. Tym bardziej należy je znać, ponieważ wtedy będzie nam łatwiej uczestniczyć w fazie 2. A to właśnie w fazie 2 będą zapadały decyzje. Mam nadzieję, że przekonałem do przeczytania raportów.

Twórcy procesu strategicznego wyszli ze słusznego założenia, że podstawowym kapitałem ruchu Wikimedia jest społeczność wolontariuszy. Oprócz nich mamy też np. liderów, Wikidane i przepustowe serwery, ale przyszłość powinniśmy budować na ludziach. Dlatego w 1 fazie trzeba było się zorientować, co ludzie sądzą i czego chcą. Potem trzeba to było sprowadzić do wspólnego mianownika (Kierunek). Na tym – ale głównie na wzmiankowanych raportach – można budować decyzje dotyczące różnych obszarów działalności ruchu Wikimedia.

Konstrukcja fazy 2 (2018–2019 r.)

Ruch Wikimedia jest zróżnicowany wewnętrznie, np. VisualEditor, GLAM i zarządzanie chapterem mają ze sobą mało wspólnego. Strategiczne decyzje muszą dotyczyć różnych, oddzielnych obszarów. Nie ma sposobu, żeby jedna grupa ludzi wzięła na siebie ustalenie planu dla wszystkich. Oczywiście te strategiczne decyzje muszą być zharmonizowane, żeby np. nie były ze sobą sprzeczne. Niemniej jednak osoba decydująca o przyszłości oprogramowania nie musi decydować o przyszłości partnerstw GLAM itp.

Wydzielono więc 9 obszarów tematycznych. Nad każdym będzie pracowała jedna grupa robocza, złożona z ok. 10–15 osób. 9 × 15 = 135. Członkowie grup powinni wywodzić się z różnych środowisk:

 • z Wikimedia Foundation i afiliantów (takich jak Wikimedia Polska) rozmiarów i typów (czaptery, grupy użytkowników, organizacje tematyczne):
  • członkowie zarządów,
  • pracownicy,
 • ze społeczności online:
  • z różnych projektów,
  • z różnych języków,
  • nie tylko piszący artykuły, ale także fotografowie i twórcy oprogramowania,
 • osobne grupy tworzą dyrektorzy wykonawczy i prezesi zarządów,
 • z komitetów (AffComu, FDC, Komitetu Wyborczego i Jezykowego),
 • z regionalnych środowisk współpracujących (w Polsce: KOED?),
 • z nieformalnych zorganizowanych grup.

Te grupy będą wypracowywały konkretne decyzje. Może być tak, że kraje członkowskie UE będące byłymi demoludami zostaną wrzucone do tej samej grupy ekonomicznej, co tzw. stara Unia. I będzie rekomendacja, aby WMF przestała fundować afiliantów z USA i UE (skoro to bogate państwa). Albo taka rekomendacja, że nie może być banerów w UE, z których nic nie idzie do Afryki i Azji (jak jest z polskim OPP). Nie twierdzę, że tak będzie, ale moja wyobraźnia obejmuje takie opcje.

Ale: trzeba pamiętać, że członkowie grup roboczych mają kierować się dobrem całego ruchu Wikimedia, nie partykularnym. Trzeba więc mądrze wnosić swoje doświadczenie (które stanowi o bogactwie Wikimediów) ale nie lobbować na jego rzecz.

Od członków grup roboczych wymaga się poświęcenia średnio 5 godzin tygodniowo przez cały okres ich pracy. Jeśli to dla Was za dużo, żeby zgłosić swoją kandydaturę, to zmieńcie priorytety. To brutalne, ale zmieńcie je, zanim priorytety określone bez Waszego głosu nie zmienią Wam życia na takie, jakiego nie chcecie.

Dla tych, którzy – jak ja – wolą motywację pozytywną: jeśli dołączycie do grup roboczych, podzielicie się swoją wiedzą i umiejętnościami ze światem. Dowiecie się, jak lepiej działać w Wikimediach. Poznacie naprawdę ciekawych ludzi, może nawet nawiążecie przyjaźnie. Będziecie blisko ważnych wydarzeń. Poprawicie swój angielski. Ta przygoda Was ubogaci.

Oto planowana oś czasu pracy grup roboczych (mogą pojawić się poślizgi):

28mspro29_visuals_timeline_working_groups_2
Oś czasu pracy w 2 fazie (od czerwca 2018 do czerwca 2019). Anna Lena Schiller, CC BY-SA 4.0

Przeczytaj więcej o grupach roboczych i zgłoś się

Na zgłaszanie się macie czas do 25 czerwca.


W następnym tekście opiszę swoje spostrzeżenia z 1 fazy (z 2017 r.). Osobno też o tym, dlaczego uważam, że Michał Buczyński na stanowisku prezesa zarządu WMPL to właściwa osoba na właściwym miejscu i na jakie projekty, szczególnie zbieżne z Kierunkiem strategicznym, może postawić WMPL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s