Wikipodróże w stanie zagrażającym życiu

Można się spodziewać, że tak jak Wikipedia jest codziennie potrzebna każdej osobie potrzebującej zdobyć szybką wiedzę na określony temat, tak Wikipodróże staną się ważnym źródłem informacji turystycznych.

– tak 15 lutego 2013 na blogu Stowarzyszenia o nowym projekcie siostrzanym pisali Alan ffm, Kpjas i Marek Mazurkiewicz. Plany były ambitne; Kpjas stwierdził, że Wikipodróże są w stanie powtórzyć sukces Wikipedii. Na początku serwis miał kilkunastu aktywnych użytkowników i ok. 2 tysiące stron zaimportowanych z Wikitravel. Trzeba było poprawić te strony, a także stworzyć mechanizmy, które każda wiki mieć powinna. Wybrano kilku tymczasowych adminów, w tym gronie znalazłem się i ja…

Od początku moim zadaniem było dbanie o porządek w przestrzeniach meta, o przyrost formy nie większy od przyrostu treści. Przykładowo usunąłem strony związane z biurokratami, skoro biurokraci funkcjonują tylko na dużych, starszych wiki. Podobnie, dopóki społeczność liczy kilka – kilkanaście osób, sztywny regulamin przyznawania uprawnień, kopia z Wikipedii, w nowej wiki byłby biurokratyczny. Pomimo licznych propozycji do dziś żadnego nie ustaliliśmy i dobrze.

Stagnacja przyszła szybko: zapał kilkunastu osób wyczerpał się zaraz po starcie, nowi ich nie zastąpili. Rozwijanie zalążków okazało się nieatrakcyjne, chęć rozwijania „dodatków” (stron meta czy szablonów obsługujących bardziej meta niż main) była większa. W kwietniu 2015 Drozdp i Kpjas zrezygnowali z miotły admina, Ślimaczek dostał nówkę (na pół roku), ja swoją utrzymałem (na pół roku) i tylko Alan ffm utrzymał swoją na stałe. Teraz Wikipodróże mają jednego administratora i moim zdaniem lepsze to niż duże grono nieaktywnych Niegdyś Zasłużonych.

Nie ma strategii przyciągnięcia nowych użytkowników. 1,5 roku od uruchomienia Wikipodróży ukazał się wpis na blogu o 3 tysiącach haseł (pamiętamy, ok. 2 tysiące były już na starcie), wygłoszono 2–3 prezentacje na konferencjach Wikimedia Polska i jeśli chodzi o wsparcie organizacyjne, to byłoby na tyle.

Kolejny projekt siostrzany leży i się nie rusza. Czy przywrócimy mu dobrą kondycję? Czy powinniśmy się starać? Na pewno zewnętrzne wsparcie Stowarzyszenia skierowane na robienie edycji (np. wikigranty) powinno być najwyżej dodatkiem do edycji zrobionych niezależnie od Stowarzyszenia, tak jak to ma miejsce w Wikipedii i Commons. Inaczej wyszłoby coś, co nazywam „przetaczaniem krwi martwemu”. To brutalne, wiem, ale tak każe ostrożność wydawania 1% OPP i zasada wolontariackiego, oddolnego rozwoju Wikimediów. Tylko jak sprawić, żeby pacjent sam zaczął oddychać, wstał i poprosił o suplement diety?

6 myśli na temat “Wikipodróże w stanie zagrażającym życiu”

 1. Szkoda. Trudno postawić pacjenta na nogi przy tak silnej konkurencji. Może konkurencja nie jest na licencji CC-BY-SA, ale daje paradoksalnie większą wolność. Gdy pierwszy raz zajrzałem na Wikipodróże wydawało się, że będzie fajnie. Zapaliłem się do tworzenia rozmówek audio. Zapał zgasł szybko, bo to nie tu tylko tam itd. Nawet nie pamiętam dokładnie o co chodziło, szkoda czasu. Nie poddałem się, zacząłem od przeczytania zasad. A właściwie od tego czego nie wolno (czego nie chcemy). Już sam zwrot sugeruje grupę trzymającą władzę, ale to na marginesie. Punkty 1 – 5 jeszcze do przyjęcia, ale potem zaczyna się chyba nieporozumienie. Punkty 6 – 12 odstraszyły mnie dokumentnie. Każdy wpis może zostać uznany za reklamę, tworzenie katalogu, atlasu, dodatek do przewodnika. Według mnie za mało wolności. Ale to tylko jeden problem, który widzę. Podobnie jak pozostałe projekty siostrzane, Wikipodróże dla młodego użytkownika pachną naftaliną. Nieprzyjazny interfejs, staroświeckie metody edycji. Nie chciałbym, żeby to było uznane za reklamę (sic!) ale przyjrzyjcie się serwisowi greenvelo.pl. To prawda, że „Copyright © 2015 Green Velo. Wszelkie prawa zasztrzeżone” ale ładnie wygląda, przyciąga i zaprasza do edycji, w dodatku korzysta z OSM. Może jak skończą się pieniądze na greenvelo z grantu warto zastanowić się nad jego przejęciem i rozbudową na wolnych licencjach w całości? Temat poruszę w Nowinach Wikiradia 2 listopada 2015 roku, jeśli macie ochotę to zapraszam o 20 zaczynamy, możemy pogadać dłużej https://blab.im/borys-kozielski-nowiny-44-tygodnia-2015-roku

  1. Zasady można zmienić, jeżeli jest taka wola, przynajmniej impuls. Zauważ, że regulamin, na który się powołujesz, to regulamin Wikitravel! zaimportowany tylko do Wikipodróży. W Wikipodróżach chyba nigdy nie był przedmiotem dyskusji. Twórców Wikipodróży zawsze było za mało, żeby wyszedł impuls do zmiany zasad. Wydaje mi się, że porównania do GTW, o których wspominaliście w Wikiradiu, są chybione z tego samego powodu. Twórców Wikipodróży zawsze było za mało, żeby można było wyznaczyć „strefę wpływów”.

 2. Można kierować nowych użytkowników, którzy z różnych powodów nie mogą się przebić na WIkipedii — w projekty siostrzane, które są zazwyczaj 1) mniej wymagające pod względem wymogów formalnych i koniecznej wiedzy 2) nie kasują wkładu od razu, tylko starają się go zachować w jakiejkolwiek postaci, by nie zniechęcać nowych użytkowników 3) witają nowych użytkowników z radością i poświęcają im więcej czasu 4) mają przyjaźniejszą, mniej formalną, a bardziej rodzinną atmosferę.

  Myślę, że najlepszym miejscem na to jest „witajka”. Byłoby miło, gdyby znalazł się w niej akapit o projektach siostrzanych wraz z ich krótkim opisem i zachętą.

  1. Zgadzam się i chyba napiszę szerszy tekst o projektach siostrzanych. W skrócie, Wikiźródła i Wikisłownik na pewno działają i stanowczo je wspieram. Warto tam odsyłać nowych, którzy szukają na siebie pomysłu.

   Natomiast Wikinews i Wikipodróże właściwie nie żyją i według mnie spokojnie można się zastanawiać nad ich zamknięciem, tzn. archiwizacją, nie likwidacją.

 3. https://pl.wikivoyage.org/wiki/Kurozw%C4%99ki

  Jeden z nowych artykułów – całkiem fajnie się to czyta (jak na początkową wersję).

  Lista aktywnych jest znacznie większa niż na niejednym forum

  https://pl.wikivoyage.org/wiki/Specjalna:Aktywni_u%C5%BCytkownicy

  A tu widać aktywność > 100 edycji miesięcznie

  http://stats.wikimedia.org/wikivoyage/PL/TablesWikipediaPL.htm

  Pierwsze 3 lata (od 2013) może i jakoś bez szału, ale

  http://stats.wikimedia.org/wikisource/PL/TablesWikipediaPL.htm

  tu w pierwszych 3 latach też szału nie było. To już większa aktywność jest tutaj

  http://stats.wikimedia.org/wikiquote/PL/TablesWikipediaPL.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s