Zdjęcia z Prezydentem Andrzejem Dudą dostępne na Creative Commons

Na przykład to, Michała Józefaciuka z Kancelarii Senatu, licencja CC BY-SA 3.0 (wziąłem je stąd):

Andrzej Duda składa przysięgę. Na zdjęciu widoczni: Bogdan Borusewicz Małgorzata Kidawa-Błońska. Zgromadzenie Narodowe 6 sierpnia 2015.Czy ochrona wizerunku kłóci się z wolnymi licencjami? Nie. A czy sytuację zmienia to, że jest to wizerunek osoby publicznej? – moim zdaniem absolutnie nie. Zauważyła to Kancelaria Senatu, dzięki uprzejmości której powyższe zdjęcie mogę wykorzystać. Ale jeżeli zdjęcie jest urzędowe, a nie pochodzi z Kancelarii Senatu, mamy problem…

Na razie Kancelaria Prezydenta utrzymuje – według mnie zbędne – obwarowania ustanowione w czasie kadencji Bronisława Komorowskiego, o których pisałem rok temu za Dziennikiem Internautów. Kontynuację zauważył Hipsterski maoizm, temat podchwycił naTemat, Dziennik Internautów napisał raz jeszcze, a ja czekam na poważną rozmowę z Kancelarią, tzn. wymianę oficjalnych pism (na papierze). Bez tego problem się nie rozwiąże, bo wątpię w moc sprawczą maili.

Nie załączę przyciemnionego zdjęcia przedstawiającego PAD z Małżonką, bo nie kliknę „Akceptuję”, skoro naprawdę nie akceptuję. Sami zobaczcie: galeria zdjęć, kliknijcie prawym przyciskiem, wybierzcie „Zapisz zdjęcie”.

Swoją drogą, na razie nie zostałem pozwany za publikację zdjęcia z czasów Prezydenta Bronisława Komorowskiego (jednorazowy czyn niedozwolony, znieważenie Prezydenta, być może zabranie fotografowi spodziewanych dochodów, wystarczy). Mam na myśli to zdjęcie:

s268721825? – To jakieś metadane pochodzące z Kancelarii Prezydenta. Chyba pozwalają ustalić, jakie zdjęcie zmodyfikowałem.

Więcej zdjęć wysokiej jakości, na wolnych licencjach, przedstawiających osoby publiczne, którym to nie przeszkadza; zdjęć pochodzących z Kancelarii Senatu, czasem unikatowych w skali światowej, znajdziecie tutaj.

PS Warto dodać, że to Kancelaria Senatu jest chlubnym wyjątkiem od działalności wszystkich, od Kancelarii Prezydenta po urzędy gmin, bo zasadą jest utrudnianie obywatelowi wykorzystywania podobnych publikacji.

Jeden komentarz na temat “Zdjęcia z Prezydentem Andrzejem Dudą dostępne na Creative Commons”

  1. Ech, to tylko stare podejście do wykorzystywania wizerunku. Oni tego nie rozumieją. A senatorzy sami w dużej mierze rozumem nie grzeszą 😛
    A może chodzi o interesy fotografów? Coś w tym może byc…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s