Po co nam kolory infoboksów

Eksponować informacje, ograniczyć dodatki

Winter nie zostanie wprowadzony cały naraz jak Vector w 2010, tylko etapami, ponieważ patrząc globalnie, stan obecny jest zbyt skomplikowany, różne projekty wyglądają zbyt różnorodnie. Część wysiłku związanego z ogarnianiem leży po stronie społeczności, np. w zakresie wyglądu samej zawartości stron…

Jak pamiętamy, Winter, produkt fachowców, wyróżnia kolorem to, co jest potrzebne i ważne, a eksponuje informację. Wikimedia różnią się od Facebooka czy Google, gdzie eksponowane są pasek nawigacyjny czy poszczególne funkcje. Na komputerze tego aż tak nie widać, ale kiedy weźmy do ręki smartfona czy tablet – trwa szybki wzrost korzystających z urządzeń mobilnych, co managerowie biorą pod uwagę – widzimy, że czytelnik szukający informacji dostaje ją czarno na białym.

Wracamy do komputera, bo ok. 80% wyświetleń plwiki jest z komputera. Tu często widoczny jest element, który zawiera kolory, chociaż nie musi: infoboks. Na widoku mobilnym wszystko opatrzone klasą infobox jest zwinięte z nagłówkiem „szybkie fakty”. Dopiero po rozwinięciu widzimy zawartość i najważniejsze są tam szybkie fakty, nie kolor tła nagłówków.

Infoboksy mają różnorodne kolory tła. Czy ten stan coś wnosi? O ile zrozumiałe, że zakonnica ma czerń, a kardynał – czerwień, to dlaczego wojna nowożytna jest zielona, a średniowieczna – szara? skąd różnica, skoro chodzi o artykuł, który kolorystycznie się nie kojarzy? jest sporo białych infoboksów (niezwiązanych z medycyną ani chemią) i wg mnie wyglądają świetnie, szczególnie na smartfonie. Dla czytelnika kolorowanka jest bez sensu, tym bardziej, kiedy ma dwa różne infoboksy w jednym artykule. A dla edytującego? Niedawno Język infobox miał ponad 20 kolorów nagłówków do wyboru i 30 parametrów do wypełnienia, a teraz wersja korzystająca z Wikidanych ma 1 kolor i 7 parametrów. Prościej, a merytorycznie bez zmian.

Wprowadzenie ogólnej zasady jest ważne, ponieważ powinno być wiadomo, dlaczego poszczególne infoboksy są zmieniane w dany sposób. Czasami padają pytania: „dlaczego zmieniacie mój infoboks? nie znam żadnych standardów”. Na takiej ogólnej zasadzie skorzysta czytelnik – bo w końcu zastanie sytuację jednolitą – i wikipedysta – bo będzie wiedział, jak ujednolicać / dlaczego jest tak ujednolicone.

Jest jeszcze kwestia, do kogo należy Wikipedia w kontekście zmian w designie. Do wikipedystów, którzy mają prawo do nienaruszalności treści i formy tego co współtworzą, czy do czytelników, którzy konsumują informacje? Myślę, że do czytelników. Tak jest zbudowana wolna kultura, że kluczowe jest swobodne re-use, choćby autorzy protestowali (zob. wątek zdjęć na flickrze). Wikipedia odniosła sukces, skupiła wielu entuzjastów, ale być może, jeżeli nie nadąży za resztą Internetu, umrze z braku twórców albo z braku mody na dzielenie się wiedzą na starym sprzęcie. (Statystyki wzrostu naszej wiki zaczynają być niepokojące.) Kiedy musimy wybrać: ALBO czytelnik ALBO wikipedysta, wybieram czytelnika.

Ważne jest to, żeby Wikipedię było łatwiej edytować, żeby było mniej znaków zapytania, kombinowania i – jak to ujął Wulfstan – infantylności. Opowiem się za ujednoliceniem kolorów.

Czym różnią się propozycje

W przedstawionej sondzie podaliśmy 3 propozycje. Odrzucam propozycję nr 3, ponieważ wydaje się kuriozalne, żeby każdy temat musiał mieć jakiś kolor (a jeśli nie miałby ustalonego jednolitego, to dalej byłaby dowolność i wracamy do punktu wyjścia). Propozycja nr 2 wprowadza dwie reguły: semantyczne związanie z kolorem i decyzja twórców danego tematu. Może być, żeby militaria miały swój kolor, ale np. żeby ekonomia czy historia? bez sensu, jak w propozycji 3. Jeżeli większość wskazałaby na tę opcję, i tak po dłuższym czasie zapytałbym o zmianę decyzji.

Wstawię swoje tyldy przy propozycji 1 a) oraz 1 d). Wyżej wymieniłem powody, dla których lubię biel. Kolor #ddd spotykam w wielu infoboksach, dodaję go do nowo tworzonych / poprawianych i uważam za pasujący do infoboksów. Wyjątki od tego powinny być naprawdę dobrze uzasadnione.

Jeden komentarz na temat “Po co nam kolory infoboksów”

  1. Jako czytelnikowi nigdy nie przyszło mi do głowy, że kolory infoboksów mogą mieć jakiekolwiek znaczenie semantyczne i powinienem je porównywać z podręcznym wzorcem (a jest taki?), żeby się czegoś istotnego o przedmiocie hasła dowiedzieć. Jakąś jednolitość oczywiście zauważałem, ale to tyle.

    Dużo bardziej od kolorów interesuje mnie, dlaczego wpisując imię „Jeremiasz” trafiam na stronę o proroku z informacją, że jest też poświęcona temu imieniu strona ujednoznaczniająca, a jak wpiszę „Abel”, to jest na odwrót: ląduję na stronie ujednoznaczniającej, która odsyła, między innymi, do postaci biblijnej.

    To jest dziedzina, w której chciałbym zobaczyć jakieś ujednolicenie, a kolory to szukanie problemu tam, gdzie go imho nie ma.

    J.Ty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s