KA, wrzesień 2014

Pięć osób zostanie wybranych do Komitetu Arbitrażowego. Bardzo się cieszę, że do wyborów przystępuje ośmiu kandydatów, w tym przynajmniej dwóch z pełnym wykształceniem prawniczym + ja…

KA to fascynujący mechanizm: regularnie można słyszeć propozycje zmian w jego funkcjonowaniu, ale zaraz potem dochodzić do wniosku, że stan obecny to optimum. Może jestem monotematycznym, przynudzającym furiatem, może te pytania trafiają bardziej w filozoficzną zadumę, niż w trybiki mózgowe, ale pytam jak zwykle: po co to wszystko?

Jak dotąd, w 2014 roku KA przyjął wniosek tylko raz, wszystkich napłynęło sześć. Mało. Niektórzy mówią, że jeden wniosek to czasem dziesiątki godzin, a znajdowanie i ocenianie diffów jest trudne. Prawda, tak trudne, że wielu od tego ucieka, bo nie mają czasu na to, co – jak sobie wyobrażają – niechybnie czeka arbitrów. Tylko czy dobrze sobie wyobrażają? czy wybór to zero-jedynkowe: kupuję bycie arbitrem w takim KA, albo nie zgadzam się na kandydowanie? obrazowo: czy czujny sąsiad ma być specem od medycyny sądowej?

A może jednak potrzebujemy innego KA? czy obecna sytuacja jest odmienna od tej, w której powstawał? może nie trzeba zmienić jednego zdania w Polityce arbitrażu, tylko cały sposób myślenia o konfliktach między wikipedystami? co to jest konflikt? czym on skutkuje? komu i czemu ma służyć KA? jakie dobro chroni?

Jednoosobowe interwencje

Może już największym problemem nie jest godzenie kilku starych kumpli spośród zatwardziałych wikipedystów, tzw. power userów, hermetycznej grupy geeków? Jak powiedział Aegis Maelstrom:

można zacząć się zastanawiać, na ile powinniśmy przekonywać nowe osoby do edytowania, a na ile to jest kwestia zawrócenia ludzi, którzy próbowali, ale im się po prostu nie powiodło

Przypominam: dla mnie złe traktowanie nowicjuszy (krótkie wypowiedzi, slang, wycofywanie eksperymentów, rozszerzanie definicji wandalizmu) jest bardziej szkodliwe niż wstawianie artykułów bez źródeł.

Czy wobec tego KA jako strażnik dobrej atmosfery współpracy ma zajmować się przypadkami najcięższymi (długotrwały spór power userów) czy także (nie zamiast!) najbardziej szkodliwymi (mechaniczne gryzienie nowicjuszy). Proponuję, by jeden arbiter mógł, działając jako KA, zwracać uwagę wampirującym.

Powolutku

Ale to jest postulat strategiczny, wymagający wielu analiz i dyskusji. A prostsze zmiany to:

Krótsze werdykty – teraz są za długie, co do tego zgodzi się większość (konsensusowa, nie demokratyczna). Może trzeba przenieść dokumentację diffową do podstron? czy trzeba pisać tak długie oceny diffów i końcowe uzasadnienia? może uprościć formę? Przerost formy odstrasza, a spójrzmy, nigdzie nie jest napisane, że werdykt ma być długi.

Prostsze odwołania od blokad – może przekazywać takie sprawy trójkom, nie Dziewiątce? Podobno to pomysł Powerka38. Wstępnie – podoba mi się. Angażowanie Dziewięciu nie zawsze jest ekonomiczne.

A może się mylę?

Może czegoś nie przewidziałem? mylę się od początku? źle postrzegam KA? może jednak to Dziewięciu Tanatologów, a nie tylko Stróżów? Chętnie wysłucham komentarzy.

Jak zwykle, pisząc o KA wiem, że ledwo muskam tematu. Wiem, że pominąłem mnóstwo wątków. Obym kiedyś mógł napisać wszystko po kolei, niekoniecznie stylem naukowym.

6 myśli na temat “KA, wrzesień 2014”

  1. Wolałabym, by KA na bieżąco patrolował dyskusje i je uśmierzał. Żeby nie czekał na zgłoszenia, ale żeby z urzędu działał. I nie, nie chodzi mi o blokowanie – z tym nikt nie ma problemu. Chodzi mi o te wszystkie subtelności, które nas do siebie zrażają, a są najzwyklejszymi łamaniami wikietykiety. KA ma autorytet i dobrze byłoby, żeby to wykorzystywał na co dzień

      1. Praca bez myślenia jest dobra tylko dla taniej siły roboczej nadzorowanej przez ciecia, ergo nie występuje w strukturach wolontariackich. Po co pracować, jeśli to będzie praca bez sensu? kto za to odpowie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s