Jeźdźcy lodowców

Byłem na Wikimanii po raz pierwszy w życiu. Późno, ale dzięki temu, że pojawiłem się od razu jako power user, miałem coś do powiedzenia i mogłem nawiązać naprawdę owocne znajomości. Problem stanowiło ogromne pragnienie bilokacji, bo interesuje mnie i to, co w Fundacji nazywają Engineering and Product Development, i sprawy prawnicze, i statystyki, i… Omówię wybrane tematy, tylko po części, bo wielu detali zdążyłem zapomnieć…

Ważne: od września nowy wygląd ma być dostępny jako funkcja eksperymentalna. [Edit: to termin roboczy, sprawa może się ciut przesunąć].

Profesjonalizm

Wikimedia się profesjonalizują. Współpraca z ekspertami (np. GLAM) to przyszłość wzbogacania treści i budowania zaufania do marki Wikimediów. Eksperci są użytkownikami, na których design i interfejs powinny być zorientowane.

Projektujmy Wikipedię tak, żeby fachowiec od egipskich wykopalisk mógł się z nami dogadać, żeby interfejs prowadził go, nie gubił. Ekspert naprawdę nie powinien być przerabiany na geeka od MediaWiki. Jeśli nam się uda, powoli zbudujemy do siebie takie zaufanie, jak Wikipedia w UK.

Tniemy fenomeny

Na ekranie użytkownik ma widzieć tylko to, co mu jest potrzebne, co jest ważne. Zero ozdób, Ockham, biel, minimalizm, ergonomia. Co na stronie Wikipedii jest najważniejsze? – treść. O tym trzeba pamiętać, dlatego paradygmatem jest wewnętrzna spójność i ciągłe pytanie: PO CO?

Brandon w rozmowie ze mą i Borysem powiedział, że zastanawiał się, co się stanie, jeżeli usunie się wszystkie kolory. W Winter kolor jest wyjątkiem, nie regułą. No i jak, brakuje czegoś? przeciwnie – teraz kiedy użytkownik widzi coś pokolorowanego, wie, że to do czegoś służy. Zawartość pozostaje czysta.

Czy kolory w nagłówkach infoboksów są ważne same z siebie? nie. czy potrzebne są różnorodne style a/o/t/fmboksów, np. rozróżnianie integracji (fioletowym) od dopracować (pomarańczowym), ikona po lewej i prawej, indywidualny styl obramowania (np. gruba linia na dole)? też nie. Niektórzy potrafią amboksy dawać do stron dyskusji, a tmboksy do artykułów. Skoro tak, to czy potrzeba je rozróżniać?

Mam w planach [zadanie 1.] zrobienie statystyki wykorzystań ww. 4 szablonów i ograniczenie liczby ich parametrów. Resztę zastąpią klasy zaprezentowane przez May w Styleguide. Przy okazji mnóstwo innych szablonów zostanie sprowadzonych do ww. 4, np. w sposób class=tmbox. Mam też linki do nowej palety ikon, choćby ten. Wprowadzając nową paletę [zadanie 2.], będziemy ograniczali liczbę wariacji ikon, np. {{ikona|treść}}, {{ikona|nowyart}} i {{ikona|dopracować}} zostaną zapewne zunifikowane.

Dłuższa perspektywa

Jest widoczna potrzeba dostosowania interfejsu. Pewną część pracy wykonują pracownicy Fundacji, ale sami też musimy coś dołożyć. Skoro tak, to [zadanie 3.] musimy zebrać ludzi od projektowania stron www, od ankiet i statystyk, od architektury informacji, rzetelnie napisać wniosek o grant do WMPL (jest zielone światło) i wziąć się do pracy. Kiedy? nie wiem, na razie wszyscy potencjalnie zainteresowani są zajęci. Zaskocz mnie, Czytelniku, zgłoś się, porozmawiamy, może coś z tego wyjdzie.

Społeczność!

Równolegle do stawiania na wewnętrzną spójność musimy pilnować odpowiedniego traktowania nowicjuszy i w ogóle siebie nawzajem. Plwiki ma rekordowo niską tolerancję dla nowych artykułów autorstwa nowicjuszy! Czasem mam wrażenie, że arbiter powinien mieć prawo działania jak deus ex machina w stosunku do wampirujących doświadczonych wikipedystów…

Mamy prawo oczekiwać od pracowników Fundacji, że wymyślą nowe rozszerzenia oprogramowania, dzięki którym doświadczeni będą mieli mniej klikania dookoła nowych. Statystyki pokazują, że istniejące mechanizmy (draft, Teahouse, Inkubator) budowane przez wolontariuszy mają wspólne problemy, niemożliwe do rozwiązania na poziomie lokalnym. [Zadanie 4.] dopilnować WMF pod tym kątem.

Wersja mobilna

Statystyki (nie mam linka) pokazują, że na wiki wzrasta ruch z urządzeń mobilnych i stanowi on bardzo poważną część ogólnego ruchu. Społeczności desktopowców muszą to jakoś przełknąć i nauczyć się tak formatować, żeby ich content dobrze wypadał w każdej wersji. To proste, bo sprowadza się do braku kombinowania.

Porównajcie sobie mobilne SG enwiki, dewiki, frwiki, eswiki i naszą, która wydaje mi się znacznie przeładowana, nawet po usunięciu nagłówka i stopki. Biorąc pod uwagę wygląd SG innych dużych wiki, [zadanie 5.] dobrze będzie przedyskutować, czy na pewno chcemy prezentować wszystkie sekcje i w jakiej kolejności. A potem [zadanie 6.] przerobić metastrony tak, żeby były użyteczne nie tylko dla użytkowników komputerów piszących w wikikodzie.

Nieubłagana Zima

Wracamy do punktu wyjścia. Naszą misją jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Nie możemy polegać wyłącznie na hobbystach piszących na komputerach w wikikodzie, gotowych oddać mnóstwo czasu i marzących o zostaniu power userami, bo Wikimedia umrą przed nami. Jeżeli wpuścimy trochę trockizmu do społeczności, wsiądziemy na lodowce, zabijemy smoki i pokonamy raka.

3 myśli na temat “Jeźdźcy lodowców”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s