Czy Wikipedia nauczy ekspertów?

Uczestniczę w projekcie instytucjonalnym Wikiekonomia, stanowiącym element programu edukacyjnego NBP, z którym współpracują eksperci z SGH i UWr. Założenie: ludzie czytają Wikipedię, wniosek: poprawmy artykuły ekonomiczne. Jestem zdecydowanym entuzjastą tego pomysłu, tematu, składu instytucji. Niestety, problemy szybko wyszły na jaw…

Eksperci pracują w modelu wielokrotnej recenzji, tekst trafia do mnie, a ja powinienem go wprowadzić bez większych zmian do Wikipedii. Jednak mam wątpliwości co do przestrzegania zasady No original research, a realizator projektu, spółka Think Global, musi zamiast autorów dbać o weryfikowalność. Wiele tekstów jest pisanych „z głowy”, sekcja Bibliografia bywa rozumiana nie jako materiały źródłowe, tylko materiały dodatkowe. Pozostaje nadzieja, że wyprostujemy to na ostatecznym etapie i że przyszłość będzie lepsza. Powiedzielibyśmy – ok, wbrew zasadom Wikipedii, ale to przecież eksperci, chyba piszą jak jest, c’nie?

Myślę, że nie wiedzą, że się mylą. Słyszę od wykładowców, że prawnik ma się znać na ekonomii, rozumiem że vice versa, ale póki co ekspert ekonomista nie zna pojęć prawniczych. Może kiedyś tę sytuację naprawią niedawno dopuszczone interdyscyplinarne awanse naukowe.

O co konkretnie poszło? o podstawowe pojęcia, które student prawa musi rozróżniać: osoba fizycznaosoba prawnajednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (w większości tekstów to pojęcie było pomijane), przedsiębiorstwoprzedsiębiorcafirma. Sięgnąłem do podręcznika „Ekonomia. Zarys wykładu”, Marian Żukowski (red.), Wyd. UMCS, Lublin 2007 i co widzę (wyróżnienia moje):

„Jednoznaczna definicja przedsiębiorstwa w literaturze ekonomicznej nie została sformułowana.” (…) „Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną, którą uzyskuje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorstw. Osobowość prawna oznacza nabycie przez nie uprawnień podmiotu prawa cywilnego, a więc możliwości zawierania umów, ponoszenia odpowiedzialności majątkowej itp.” (…) „W literaturze ekonomicznej takie sformułowanie celu jest przedmiotem krytyki, istnieje kilka teorii zachowań się firm.”

Prawnik widzi to tak: osoba fizyczna i prawna mogą być przedsiębiorcami, przedsiębiorstwo (o ile nie jest synonimem przedsiębiorcy) nie ma osobowości prawnej, przedsiębiorca nie zawsze ją ma, firma to nazwa przedsiębiorcy, zdolność zawierania umów itp. daje zdolność prawna. Czy ekonomiści mają inne rozumienie ww. pojęć niż prawnicy? czy swoje teksty pisali językiem potocznym, mając pełne dystansu nastawienie do Wikipedii i… nie zważając na niuanse w definicjach?

Nawet jeśli tak, to Wikipedia nie jest czasopismem ekonomicznym, mamy inną metodologię, naczelną zasadą jest neutralność wobec dyscyplin, metod, światopoglądu, szkół naukowych, więc także doza „interdyscyplinarności”. Wielu naukowców to przyswoiło, np. dr hab. Paweł Jochym, ojciec polskojęzycznej Wikipedii.

Może dzięki temu projektowi naukowcy dogadają się co do podstawowych pojęć. Podobno Wikipedia jest poczytna…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s