Wikipedia w sądach administracyjnych

Badanie wykorzystania Wikipedii w sądach stało się moim stałym zajęciem. Rok temu znów podliczyłem orzeczenia, w których pojawia się Wikipedia. Niedawno dostałem ostateczną wersję tekstu, dlatego piszę dopiero teraz…

Pod lupę wziąłem sądy administracyjne. Wybrałem je, ponieważ ich orzeczeń, spośród orzeczeń wszystkich sądów, było najwięcej, przynajmniej według danych w Internecie: 244 wyroki I instancji i 24 wyroki II instancji.

Posiłkowano się Wikipedią w definiowaniu pojęć (czasem nazywając ją słownikiem), szukano informacji specjalistycznych albo takich, o których wszyscy raczej wiedzą (notoryjnych). Czasem twierdzono wręcz, że skoro Wikipedia coś podaje, to wszyscy o tym wiedzą… bo przecież czytają Wikipedię, prawda?

Prym wiodły sprawy podatkowe i celne (178 spraw), na drugim miejscu mamy własność przemysłową (czyli patenty itp. – 23 sprawy), na podium stoi też prawo budowlane – 20 spraw. Jest też taka sprawa, gdzie zapytano Ministra Skarbu Państwa o informację publiczną, a ten odesłał obywatela do Wikipedii. Prawie zawsze Wikipedia była jedynym źródłem danego dowodu. Na Wikipedię powoływali się wszyscy: sądy, obywatele, urzędnicy, nawet prokurator.

Nie będę dłużej streszczał tekstu. Pełna wersja znajduje się m.in. na academia.edu i jest dostępna na licencji CC BY-SA. Poruszam tam jeszcze wiele ciekawych wątków, m.in. przytaczam argumenty podawane za i przeciw Wikipedii oraz zastanawiam się, jakie są warunki, żeby sąd (albo ktoś przed sądem) mógł bezpiecznie z niej skorzystać. Zauważyłem, że sądy nie potrafią cytować i znalazłem dowód na ciemną liczbę wykorzystań Wikipedii.

Myślę, że Wikipedia nie da się usunąć z sądów, chociażby dlatego, że:

Naczelny Sąd Administracyjny co do zasady nie kwestionuje możliwości posługiwania się danymi zamieszczanymi w Wikipedii, pod warunkiem, że nie stanowią one wyłącznej podstawy rozstrzygnięcia i znajdują oparcie w jeszcze innych (choćby pobocznych) dowodach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s