prezydent.pl i sezonowe rewelacje

Postanowiłem odnieść się do wątku zdjęć ze strony Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl, do starego kotleta, odgrzanego przez Dziennik Internautów. Jest to w istocie cząstka tematu pt.

punkt drugi artykułu czwartego ustawy o prawie autorskim
i prawach pokrewnych.

 Ustawa ta reguluje prawo autorskie, dział prawa cywilnego. Poruszamy się więc w klimacie stosunków między równorzędnymi podmiotami, które co do zasady mogą umawiać się tak, jak chcą. W ogóle prawo własności intelektualnej to głównie normy prawa prywatnego, ale z elementami wszystkiego innego.

Artykuł 1. pr.aut. stanowi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. To znaczy, że nawet beznadziejnie skadrowane i szumiące zdjęcie przedstawiające pana z wąsami (albo już bez) co do zasady jest utworem.

Artykuł 4. jest natomiast publicznoprawnym potworkiem wciśniętym w ustawę prawa cywilnego, bo niby ma coś chronić, ale mimochodem przechodzi do innej bajki, za czym nie nadążyli specjaliści od bajki poprzedniej. Mówi on, że

nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty,
2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole,
3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne,
4) proste informacje prasowe.

Dlaczego tylko urzędowe projekty? wniesione do Sejmu przez 100 tys. obywateli to co innego? Czym różnią się dokumenty i opublikowane opisy od materiałów, a jeśli wszystkie są materiałami, to po co je rozróżniać? Czym są znaki, czym symbole i gdzie jest granica? Jak rozpoznać prostą, a jak nieprostą informację prasową?

Jeśli podstawa prawna jest dziwna, to życie jest jeszcze dziwniejsze, bo tworzy się środowisko dla niekończących się dysput akademików i niczym nieskrępowanej pomysłowości urzędników, mecenasów, prokuratorów, sędziów… Rozgardiasz może kończyć się różnie, widzę 3 najprostsze modele:

  • albo przyjmuje się, że daną treść można objąć pełną ochroną prawa autorskiego – przypadek prezydent.pl, serwisu, który w zakładce „Prawa autorskie” informuje nas, że zdjęcia Prezydenta są dobrem publicznym, które należy traktować jak dobro prywatne – domniemanie, że zdjęcie to utwór;
  • albo przyjmuje się, że dana treść jest utworem, ale wspaniałomyślnie (czy też postępowo) Państwo rezygnuje z pełnej ochrony – przypadek mac.gov.pl i licencji CC BY-SA 3.0 – komu przysługują prawa osobiste, komu majątkowe i dlaczego??;
  • albo przyjmuje się, że dana treść nie jest utworem, ponieważ podpada pod art. 4. pr.aut. – nie znam takiego przypadku, przyznaję, długo nie szukałem. Pozytywnie wygląda strona nik.gov.pl, z tym, że rezygnacja z udzielania zgody na wykorzystanie nie jest tym samym, co przyznanie wprost, że twórcy danej treści nie przysługuje żadna ochrona prawnoautorska.

Jak widzimy, jeden problem pociąga za sobą następne: świadomość istnienia „4”, rzetelność oddzielenia utworów od nie-utworów, jednolitość postępowania w podobnych sprawach w skali wszystkich witryn.

VaGla już wielokrotnie pisał i mówił, że potrzeba jednolitej polityki państwa w stosunku do urzędowych stron internetowych. Jako że nie żyjemy w systemie common law i sądy nie stworzą wzorca postępowania, nie widzę innego sposobu poprawy sytuacji, jak zmiana ustawy. Można to uregulować wprost w pr.aut., ja bym jednak zastanowił się nad przepisem odsyłającym do stuprocentowo administracyjnoprawnej ustawy o społeczeństwie informacyjnym w Internecie.

Kończę z nadzieją, że wyjaśniłem cokolwiek, a przynajmniej wykazałem, że skala problemu jest większa i niedouczenie prawników Kancelarii to pikuś, ot, sezonowa rewelacja dziennikarzy. Poniżej zamieszczam remiks zdjęcia ze strony prezydent.pl, nie podpisuję go. Zobaczymy, kto mnie pozwie i za co.

s268721825

2 myśli na temat “prezydent.pl i sezonowe rewelacje”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s