Ignorowanie VisualEditora

Zdecydowana większość aktywnych wikipedystów nie korzysta z VisualEditora, edytora tekstu, który ma się do wikikodu tak, jak Microsoft Office Word do Notatnika. Nie jest to skutek jakiejś akcji albo ustalonego konsensusu. Zjawisko jest oddolne, każdy zdecydował sam i dlatego uważam, że skutki mogą być gorsze, niż gdybyśmy zorganizowali bojkot…

Statystyki od samego początku (czyli od lipca 2013) wskazywały na to, że VE jest mniej popularny od wikikodu w każdej grupie: niezalogowanych, nowych (którzy założyli konto po wprowadzeniu VE) i starszych (działających przed VE). Głównym powodem była niska użyteczność VE, tzn. liczne błędy, nieporęczne rozwiązania albo rażące braki. Bez rozwijania osobnego wątku można krótko powiedzieć, że VE został „wypuszczony” w takim kształcie po to, by zbierał więcej uwag co do tego, jakie priorytety mają wikipedyści i w którą stronę VE powinien być poprawiany.

Na chwilę cofnijmy się w czasie. Doświadczeni wikipedyści wiedzą, że długofalowym trendem jest zmniejszanie się ich grona. Na dowód mogę podrzucić podstawowe tabele Erika Zachte.

Co więcej, doświadczeni wikipedyści od dawna znają ten trend i już kilka lat temu zaczęli dyskutować nad tym, jakie są przyczyny i co należy zrobić, żeby go zahamować, złagodzić skutki, może zmienić strategię rozwoju Wikipedii. Jednak w przeciwieństwie do środowisk skupionych wokół anglojęzycznej Wikipedii, wśród polskojęzycznych tych dyskusji jest ostatnio coraz mniej i pracujemy głównie w pojedynkę. W roku 2011 był zjazd o charakterze strategiczno-technicznym „Gdzie? Dokąd? Jak?”, w 2012 też był, też były dyskusje, jednak nikt niczego nie wdrożył. W 2013 nikt nawet nie był zainteresowany organizacją GDJ.

I w takiej atmosferze został wprowadzony VisualEditor, wtedy w wersji mocno niedopracowanej. Doświadczeni wikipedyści zdziwili się i… machnęli na niego ręką. Bez sensu jest poznawać coś lepiej służącego nowicjuszom (do poprawy literówek), niż doświadczonym (do wstawiania szablonów). Z moich obserwacji wynika, że nie zadając sobie trudu, by nauczyć się obsługi VE, nie zadają sobie trudu, by obserwować zmiany, które zachodzą w strukturze VE. A te są znaczne i szybko wprowadzane. Nie zdziwię się, jeżeli niedługo w statystykach VE przegoni wikikod w grupie niezalogowanych.

Mamy więc sytuację patową: z jednej strony chcemy postawić na aktywizację wyspecjalizowanych środowisk (WP:PSiA, WP:GLAM – uch, nawet nie mamy strony WP:GLAM), co zakłada przeprowadzanie szkoleń z edytowania Wikipedii, z drugiej strony sami nie interesujemy się narzędziami ułatwiającymi uczenie się edytowania. Wprost mówimy, że je olewamy, wolimy wikikod. Wolimy przekazywać wiedzę o metodach trudniejszych do opanowania, które w naszym niezmiennym mniemaniu są lepiej dopracowane.

Może za jakiś czas okaże się, że ludzie będą woleli rozbudowany, intuicyjny VisualEditor, którego wikipedyści nie chcą poznać? W takiej sytuacji zabraknie nam know-how do przekazywania na warsztatach. A wtedy problemy, notabene wykreowane przez nas samych, będą o wiele poważniejsze od dzisiejszych.

4 myśli na temat “Ignorowanie VisualEditora”

  1. Tak, tak, winni są źli wikipedyści.
    Fundacja eksperymentująca na polskich wikipedystach jest w porządku.
    Jakby mi w pracy włączyli nowy system, pełen błędów i rażących niedoróbek to osoby za to odpowiedzialne wyleciałyby z roboty.
    Błedy VE były (są?) na tyle ewidentne, że można podejrzewać, że przed udostępnieniem go wybranym Wikipediom nikt go porządnie nie przetestował.

  2. a ja właśnie pamiętając o Twoim wpisie chciałem wprowadzić kilka drobnych zmian poprzez Visual Editora korzystając z Opery i nie działają mi przyciski drobna zmiana i zapisz – w końcu musiałem przeładować stronę i wszystko co wpisałem trafił szlag, co za dziadostwo. z pozdrowieniami Karol

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s