Wikigranty

Czym są Wikigranty

Stowarzyszenie Wikimedia Polska prowadzi program grantowy o nazwie „Wikigranty”. O udzielaniu grantów decyduje Komisja, do której należę. Jak piszemy o sobie,

Jeżeli chcesz wzbogacić projekty Wikimedia – poprawić ich jakość lub dodać nowe treści – ale potrzebujesz wsparcia finansowego, to Wikigranty mogą Ci w tym pomóc.

Wikigranty to stały program, który pomaga m.in. w pokryciu kosztów podróżyzakupie biletów do muzeum lub na wydarzenie kulturalne, opłaceniu kosztów kopiowania (ksero) materiałów archiwalnych, nabyciu cennych pozycji bibliograficznych, uzyskaniu dostępu do baz danych. Zwróć uwagę, że to tylko przykłady – Twoja inicjatywa może być nowatorska.

Niektórzy aktywni członkowie WMPL uważają, Wikigranty to jeden z najlepszych projektów Stowarzyszenia, a najlepszy z punktu widzenia „kontentu”…

Procedura składania wniosków

Niedawno Zarząd Stowarzyszenia uchwalił nową wersję regulaminu Wikigrantów. Od tej pory każdy edytor projektów Wikimedia może złożyć wniosek o grant w wysokości 1500 zł (wcześniej było 1000 zł). Większe projekty należy zgłaszać bezpośrednio Zarządowi.

Jeżeli ubiegamy się o przynajmniej 200 zł (wcześniej 150 zł), nasz wniosek powinien zawierać opis planowanych działań, uzasadnienie i harmonogram realizacji projektu. Jeżeli grant wyniesie do 200 zł, opis, uzasadnienie i harmonogram można pominąć. Aby złożyć wniosek, należy wypełnić formularz, co jest bardzo łatwe. Procedurę przedstawia grafika:

Składanie wniosku o Wikigrant

Autor: Karol Głąb (Karol007), Wikimedia Commons.

Praca własna. CC-BY-SA-3.0, undefined

Czas rozpatrzenia wniosku zazwyczaj nie przekracza tygodnia (wiele wniosków zostało zgłoszonych i zaakceptowanych szybciej, niż po 24 godzinach). Najczęściej podejmujemy decyzję drogą mailową. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji można dokonać wydatku, a następnie zgłosić się o refundację, czym zajmuje się Pani Ania (etatowy pracownik WMPL).

Trochę liczb

Do tej pory w 2013 roku zgłoszono 29 wniosków (w tym 2 odrzucone). Ok. połowa dotyczyła refundacji książek kupowanych w celu rozwijania Wikipedii. Z archiwum wynika, że w 2012 wszystkich wniosków było 20 (3 odrzucone), w 2011 – 19 (3), w 2010 – 15 (także 3).

W IX edycji Wikigrantów (od lutego do grudnia 2013) Komisja dysponowała budżetem w wysokości 5 tys. zł, który został w całości wykorzystany. Od Nowego Roku przechodzimy na tryb ciągłej aktywności (od 1 stycznia do 31 grudnia), a budżet będzie wynosił 10 tys. zł.

Przykładowe wnioski

Najdroższym wnioskiem przedstawionym Komisji IX edycji jest Wikigrant o sygnaturze WG 2013-17 złożony przez Bladyńca, udzielony w wysokości 706,20 zł, w którym zrefundowaliśmy dwudniową ekspedycję fotograficzno-filmową „Szlakiem Białorusinów Podlasia”. Obecnie czekamy na przedstawienie sprawozdania z ekspedycji. Część zdjęć została już załadowana (zob. wkład Bladyńca w Wikimedia Commons), część Bladyniec przedstawił na trzecim WOW.

Z kolei najniżej oszacowany (na 8,80 zł) był Wikigrant o sygnaturze WG 2013-15 złożony przez CLI, w którym udzieliliśmy zwrotu kosztów przejazdu na Wielokulturowy Warszawski Streetparty 2013. CLI napisał później fotoreportaż na Wikinews.

Wielokulturowe Warszawskie Streetparty 2013

Adam Kliczek (CLI), Wikimedia Commons.

Praca własna. CC-BY-SA-3.0, undefined

Typowym wnioskiem jest WG 2013-26 oszacowany na 193,50 zł, w którym Teukros zwrócił się z prośbą o refundację książek, które mają służyć rozbudowaniu (napisaniu) artykułów w Wikipedii. W przypadku Wikigrantu 2013-26 są to książki nt. średniowiecznej poezji japońskiej.

Przyszłość Wikigrantów

Jak widać, Wikigranty radzą sobie coraz lepiej. Do tego dokłada się podwyższenie kwot, które ma jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie. Komisja będzie mogła decydować o coraz śmielszych pomysłach. Pozostałe zmiany regulaminowe oraz ułatwienia techniczne mają usprawnić procedurę i zagwarantować, że nikt, kto jest zainteresowany, nie napotka przeszkód, którym nie sprosta lub które uniemożliwią zrealizowanie dobrej inicjatywy.

Mimo systematycznego wzrostu liczb, upraszczania procedury i dostosowywania drugorzędnych zasad do praktyki myślę, że ciągle mamy niewykorzystany potencjał. Być może trzeba będzie wymyślić formę stałej promocji, głównie w projektach Wikimedia, ale też w mediach społecznościowych, na blogach itd.

Nie mam wątpliwości, że Wikigranty mogą dawać silną dawkę motywacji. Ich ogromną zaletą jest ciągłość działania. Trudno mi wymienić równie dobry projekt prowadzony przez Stowarzyszenie, który skutecznie zachęca do wzbogacania Wikimediów, skłania uczestników do rozwoju, a jednocześnie nie wymaga od nich żadnych trudnych do spełnienia warunków.

Zachęcam więc do pisania wniosków.

Jednocześnie przypominam, że do 1 stycznia mamy zerowy budżet 😉 Z drugiej strony to może się zmienić, ponieważ na 10 grudnia są wyznaczone spotkania Komisji Wikigrantów i Zarządu Stowarzyszenia.


10 grudnia odbyło się prawdopodobnie ostatnie jawne spotkanie Komisji Wikigrantów. Wyczerpaliśmy budżet i nie zwróciliśmy się do Zarządu z prośbą o dodatkowe fundusze na rok 2013, w związku z tym…

…zachęcam do pisania wniosków, które będziemy rozpatrywali od 1 stycznia 2014.

Jeden komentarz na temat “Wikigranty”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s