Tres faciunt viciproiectum

Od wakacji sprzątam z Karolem007 metastrony Wikipedii, czyli te, które nie prezentują haseł: przestrzenie „Wikipedia”, „Pomoc”, „Wikiprojekt”, „Portal” itd. Niedawno dołączyła La Noirceur. Samo sprzątanie jest bardzo ciekawe i z pewnością kiedyś o tym napiszę. Dziś jednak o małym wycinku prac:

Tres faciunt viciproiectum, czyli sprzątamy wikiprojekty!

Wikiprojekt to fantastyczna sprawa dla grupki wikipedystów zajmujących się daną dziedziną. Wypracowują tam standardy artykułów, zasady kategoryzacji, propozycje kryteriów encyklopedyczności, tworzą specyficzne szablony, infoboksy, opiekują się najważniejszymi artykułami ze swojej dziedziny, zachęcają innych do tworzenia haseł, słowem – wikiprojekty mają mnóstwo zastosowań.

Ale mają wady, które nas, „sprzątaczy”, lekko irytują. Sam działam w kilku wikiprojektach, stworzyłem dwa z nich i wyrobiłem sobie o nich niejakie zdanie.

Po pierwsze: zagadnienie!

Wikipedia lubi pracę u podstaw, więc im węższy zakres działań, tym większe szanse na powodzenie (ale bez przesady). Wikiprojekt Historia łączy wikihistoryków, którzy dawno temu podzielili się na liczne grupki speców od poszczególnych okresów dziejów, nauk pomocniczych historii itd., i Wikiprojekt Historia jest zbyt szeroki, żeby mógł się szczegółowo zająć całą historią powszechną. Wikimediewista odczuwa wikiból patrząc na biogram jakiegoś królika, ale wikikartograf mu nie pomoże, kiedy sam może narysować mapę świata według starożytnych Kiepskich.

Dlatego powstały mniejsze wikiprojekty, jak np. Starożytność, Średniowiecze (i jeszcze mniejszy: Piastowie), Bitwy, Herby… do nich należy przyszłość, to one zapewniają rozwój haseł, jeśli tylko…

Po drugie: tres faciunt collegium! Tres, dziecino!

Nie są za małe.

Miło, że ktoś chce rozwinąć np. hasła związane z polską miejscowością X. Załóżmy, że z Wilkowyjami. Wilkowyje są miejscowością gminną, mają wójta, jest ksiądz, stoi sobie sklep, szkoła… Więc wikipedysta Y dokładnie opisuje encyklopedyczny kościół, parafię, stary dworek – niedawno odnowiony! Do tego biogram senatora Kozioła i najlepiej dodaje kategorię Ludzie związani z Wilkowyjami. Rozochocony osiągnięciami tworzy Wikiprojekt Wilkowyje, szablony: zaproszenie do wikiprojektu, jakość haseł. Nie tworzy strony Wikipedia:Propozycje tematów/Wilkowyje, tylko Wikiprojekt:Wilkowyje/napisz. Najwyżej sprzątający będą mieli więcej roboty.

Ha! Nasz Y porywa się na portal! Tworzy Portal Wilkowyje, umieszcza tam czy wiesz, ilustrację, wyróżniony artykuł (a jakże, Kozioł dostał metal!), nie inkluduje (niewłaściwego) Wikiprojekt:Wilkowyje/napisz, tylko pisze Portal:Wilkowyje/czerwone linki. Najwyżej sprzątający będą mieli więcej roboty.

Wikipedysta Y budzi się rano. Spokojnie, to tylko sen. Przecież jestem sam w wikiprojekcie. Przecież jest tylko kilka encyklopedycznych haseł związanych z Wilkowyjami (druga myśl wcale nie taka oczywista).

A jeśli to nie był sen? Przychodzi osoba sprzątająca metastrony i widzi napis: Wikiprojekt Wilkowyje. Nieedytowany od pół roku. W tabeli uczestników jeden wikipedysta, z wkładem… w tym roku trzy edycje – czyli właściwie nieaktywny. Albo lepiej: dwóch, czy nawet czterech wikipedystów, z tego dwóch, czy trzech nieaktywnych. Wtedy pytanie: archiwizować? Przecież to nieudana próba, to nigdy nie działało. Przenosić do brudnopisu? Czyjego? Czy leci z nami lekarz, czy wikiprojekt żyje? Lekarz mówi, że nie. Sprzątacz patrzy na linkujące do szablonu Wikiprojekt:Wilkowyje/info. 150 stron zawierających wyłącznie informację, że „tą stroną opiekuje się Wikiprojekt Wilkowyje”. Taak, gdyby to chociaż było aktualne.

I teraz mój wniosek: muszę napisać dobrą stronę Pomoc:Jak utworzyć nowy wikiprojekt. Napisać, jakiego wikiprojektu absolutnie nie tworzymy. Pracuję nad nowym szablonem nowego wikiprojektu. Tylko dajcie mi chwilkę czasu, błogosławieństwo od św. Spokoju i nie powstrzymujcie się przed udzielaniem dobrych rad.

Dbajmy o swoje wikiprojekty!

I o dobre relacje z pozostałymi uczestnikami.

2 myśli na temat “Tres faciunt viciproiectum”

  1. Kiedyś przy okazji rezygnacji z tworzenia Wikiprojektu Okręty* doszliśmy do wniosku że wikiprojekt należy tworzyć od 4-5 osób wzwyż. Do momentu gdy jest to jedna aktywna osoba plus dwie coś tam dopisujące powinien istnieć zakaz tworzenia wikiprojektu. No chyba że najpierw projekt zostanie dopracowany w brudnopisie.

    * projekt i tak powstał, ale jest tylko technicznym tworem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s